Έπεστρεψε από το -19 και πήρε σπουδαία νίκη η Ένωση

Share:

Μια σπουδαία νίκη και επιστρέφοντας από το -19 πήρε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 65-60 μέσα στο Παραλίμνι. Η Ένωση με αυτή την νίκη πάτησε στην τετράδα και έσπασε ένα σερί 5 συνεχόμενων νικών για τους φιλοξενόυμενους. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Ντεάντρε Ντίκσον με 21 πόντους, 4 ασίστ και 14 ριμπάουντ.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 21-40 αλλά με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου και με την βοήθεια του κόσμου της η Ένωση γύρισε τον διακόπτη και με επι μέρους σκορ 44-20 στο 2ο ημίχρονο πήρε μία από τις μεγάλες νίκες στην σεζόν.  Ο Austin Burgett με 20 πόντους ήταν καθοριστικός αφού με τα σουτ του άλλαξε το ρου του αγώνα και ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή στο τέλος για την ομάδα του Ζάκη Παπαδόπουλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 21-40, 41-51, 65-60

Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος)

Μακλέλαν 16, Ντίκσον 21, Χατζηκώστας 5 (1), Μπούργκετ 20 (3), Ζάντης, Χαραλάμπους, Γεωργίου 3 (1), Πυρίλλης, Καραγιάννης

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού)

Σιμιτζής 2, Γιανναράς 11 (1), Μαρκέλ 18, Πόιντερ 12, Ιερωνυμίδης 6, Γκρίφιν 11 (1), Παπαμιχαήλ 4, Κουμής, Κοιλαράς

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας την νίκη πανηγύρισε και η Ανόρθωση στον αναβληθέν αγώνα απέναντι στον Αχιλλέα, επικρατώντας με 85-75, με MVP τον Γρηγόρη Παντουρή που πέτυχε 21 πόντους, 2 τρίποντα και 2 ασίστ φτάνοντας έτσι στην 7η θέση με 29 βαθμούς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 44-44, 63-57, 85-75