Κύπελλο: Άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς Ερμής και ΕΝΠ

Share:

Στην Αραδίππου ο Ερμής φιλοξένησε την Ένωση Νέων Παραλιμνίου για την Β’ φάση του Κυπέλλου Κύπρου Coca-Cola με το τελικό 1-1 να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για την προκρίση και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό στο Παραλίμνι.

Το σκορ διαμορφώθηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Ένωση να προηγείται 6ο λεπτό μετά απο ωραία ενέργεια από τον Χαραλάμπους,που βρέθηκε τετ α τετ με τον Καράδαη και δεν αστόχησε. Στο 12ο λεπτό ο Χριστοφή έκανε επικύνδυνο μαρκάρισμα στον Παρούτη με τον ρεφ να του δείχνει απευθείας την κόκκινη κάρτα και η Ένωση να μένει με 10 παίχτες και τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ, έδιωξαν οι παίχτες της ΕΝΠ και βρήκαν τον Άλμπερτ έξω από την περιοχή, ο οποίος έκανε το χαμηλό σουτ και σκόραρε και έκανε το 1-1 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος. Στο 2ο ημίχρονο η Ένωση αν και με 10 παίχτες ισορρόπησε το παιχνίδι έχασε και τεράστια ευκαιρία με χαμένο τετατετ του Ηλία στο 54ο λέπτο.

Τα πάντα είναι ανοικτά για τον επαναληπτικό στο Τάσος Μάρκου για την πρόκριση στους οχτώ. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η Ένωση ξεκίνησε το παιχνίδι με εννιά Κύπριους στην εντεκάδα της.