Έσπασε το αήττητο της ΕΝΠ που έπεσε μαχόμενη

Share:

Μέγαλη απόδραση για τον Απόλλωνα που έσπασε το αήττητο της Giovani Ένωσης επικρατώντας με 71-78 στο κατάμεστο παλατάκι.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 32-38 για τους φιλοξενούμενους και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του με την διαφορά να φτάνει στους 18 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (36-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους (44-67) και εκεί η Ένωση πήγε για κάτι απίθανο. Με τους Ντίκσον (28 πόντους, 13 ριμπάουντ) και Άκουα (27 πόντοι), οι βυσσινί μείωσαν στους 6 πόντους, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος (68-74). Ο Σολωμού μάζεψε ένα πολύ σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με δύο βολές μείωσε στους 4, όμως ήρθε άμεση απάντηση από τον Μάριο Γεωργίου, ακριβώς ένα λεπτό πριν το τέλος (70-76). Ο Σολωμού κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο, ευστόχησε όμως μόνο στη μία βολή, ο Ελευθερίου κέρδισε φάουλ, αστόχησε και στις δύο βολές και η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει περισσότερο με μία δυνατή πάσα του Άκουα προς τον Ντίκσον, που του έφυγε η μπάλα από τα χέρια. Ο Απόλλωνας κέρδισε φάουλ, ο Φίνκε ευστόχησε στις βολές και κάπου εκεί τελείωσαν όλα (71-78).

Ο κόσμος ο οποίος έδωσε βροντερό παρόν στο τελός χειροκρότησε τους παίχτες για την προσπάθεια αλλά και για την μέχρι τώρα καταπληκτική πορεία της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-38, 44-62, 71-78.

Η GIOVANI ΕΝΠ συνεχίζει το πρωτάθλημα με 7 νίκες και μία ήττα ενώ ο Απόλλωνας βρίσκεται στο 3-5. Επόμενο παιχνίδι για την ΕΝΠ είναι με το ΑΠΟΕΛ στην Λευκωσία.