ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΑΠΟΛΛΩΝ 2-2: Τα είχε όλα εκτός νικητή

Share:

Ματσάρα έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» αλλά το ντέρμπι της πρεμιέρας της β΄ φάσης του πρωταθλήματος Cyta ανάμεσα στην Ανόρθωση και τον Απόλλωνα δεν ανέδειξε νικητή.
Το 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, σε ένα παιχνίδια που τα είχε όλα, τέσσερα γκολ, ένταση, αποφάσεις μέσω VAR, αποβολές, αλλά δεν είχε νικητή.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο. Η υπεροχή του μετουσιώθηκε σε γκολ στο 10΄ με τον Ντιγκινί, ενώ οι «γαλάζιοι» πίεσαν και για δεύτερο γκολ μέχρι ρτο 23΄. Εκεί έμεινα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γκεριέ. Αρχικά ο ρεφ Χριστοφή έβγαλε την κίτρινη στον αριστερό μπακ του Απόλλωνα αλλά ο VAR Γιώργος Νικολάου του υπέδειξε να δει την φάση. Αφού την είδε, την αξιολόγησε ξανά και απέβαλε τον ποδοσφαιριστή από την Αιτή.

Η Ανόρθωση στο υπόλοιπο του α΄ μέρους δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή, πράγμα που έκανε με το ξεκίνημα του β΄ μέρους. Η «Κυρία» έβαλε πίεση, έχασε ευκαιρίες αλλά σε μια αντεπίθεση ο Απόλλωνας έκανε το 2-0 με τον Ντιγκινί στο 60΄. Πέντε λεπτά αργότερα στο 65΄ η Ανόρθωση μείωσε σε 2-1 με τον Οκριασβίλι για να φτάσουμε στην φάση του 75΄. Σε εκείνο το λεπτό η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ρομπέρζ μετά από σουτ του Οκριασβίλι, ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι αλλά ο VAR Γιώργος Νικολάου του υπέδειξε να το δει στην οθόνη. Αφού αξιολόγησε ξανά την φάση ο Τιμόθεος Χριστοφή υπέδειξε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 78΄ ο Κβιλιτάια.