ΕΝΠ – Ανόρθωση 1-2: Επιστροφή “Όκρι”, επιστροφή στις νίκες (ΒΙΝΤΕΟ)

Share:

Με πρόσωπο του αγώνα τον Τορνίκε Οκριασβίλι που σκόραρες δύο φορές (28’, 58’) η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου» για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Κυρία» ήταν καλύτερη σε όλη την αναμέτρηση και ιδίως στο πρώτο ημίχρονο «σπατάλησε» αρκετές ευκαιρίες με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να είναι στο κυνήγι βαθμολογικού κέρδους μέχρι το τελικό σφύριγμα. Πέραν του «χρυσού» σκόρερ της η Ανόρθωση είχε στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων άλλους δύο ποδοσφαιριστές οι οποίοι δεν ήταν στο αρχικό σχήμα στα προηγούμενα παιχνίδια. Ο λόγος για τους Δημήτρη Χριστοφή (ήταν σχεδόν μέσα σε όλες τις καλές στιγμές των κυανόλευκων) και Ντορ Μίχα (πιστώνεται την ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο).

Η Ένωση ισοφάρισε προσωρινά με τον Δημήτρη Θεοδώρου (38’), όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει τη δεύτερη διαδοχική ήττα με το ίδιο σκορ. Η ομάδα του Κάρλος Φερέρ προσπάθησε να ασκήσει πίεση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να «ματώσει» για δεύτερη φορά τα δίχτυα του Λόρια.

Στην 4η θέση η Ανόρθωση με 48 βαθμούς, μείωσε στο -5 από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Παραλιμνίου έμεινε στην 11η θέση με 24 βαθμούς.

Δείτε τις φάσεις και τα τρια γκολ στο “Τάσος Μάρκου” μέσα από τα στιγμιότυπα της Cytavision.