Μόνος στη κορυφή ο Δημητράκης διατηρώντας το “απόλυτο” (ΒΙΝΤΕΟ)

Share:

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων, ο Δημητράκης Χριστοδούλου επικράτησε με 2-1 της Α.Ε.Κ Σωτήρας εκτός έδρας.

Ο Δημητράκης προηγήθηκε 1-0 με γκολ του Χρίστου Ζαχαρία μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Σωτήρας από χτύπημα κόρνερ.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά, κέρδισε μέτρα και ισοφάρισε με πέναλτι. Το πέναλτι κέρδισε ο Ζαχαρίας Ζαχαρία μετά από λάθος της αμυντικής γραμμής του Δημητράκη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χριστόφορος Σωτηρίου.

Την τελευταία λέξη στο ντέρμπι κορυφής την είπε και πάλι ο Χρίστος Ζαχαρία, ο οποίος σκόραρε πέντε λεπτά πριν το τέλος χαρίζοντας το τέταρτο σερί τρίποντο στην ομάδα της Δερύνειας. Ο Ζαχαρία σκόραρε με εξαιρετικό σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάριου Σωτηρίου.

Ο Δημητράκης συνέχισε το απόλυτο, έφτασε στους 12 βαθμούς και παρέμεινε στη πρώτη θέση. Η ΑΕΚ Σωτήρας η οποία νιώθει αδικημένη με το σκορ, καθώς θεωρούν ότι η ισοπαλία θα ήταν πιο δίκαιο αποτέλεσμα, έμεινε στους 9 βαθμούς και την δεύτερη θέση.